11.7.2018. 22:13
Minimalan poraz u Astani, odluka “pada” kraj Bistrice

Izabranici Nikole Rakojevića danas su u Astani, u prvom meču 1. kola kvalifikacija za Ligu šampiona poraženi od kazahstanskog prvaka minimalnim rezultatom 1:0.

FC Astana – FK Sutjeska 1:0 (1:0)
Astana Arena, Astana

Gledalaca: 20,500

Sudija: Ferenc Karako (Mađarska)
Pomoćnici: Istvan Albert i Peter Kobor (Mađarska)
Četvrti sudija: Peter Solumosi (Mađarska)
Delegat: Bakar Zordanija (Gruzija)

Strijelac:
29’ 1:0 Murtazajev (p)

Naša ekipa nastupila je u sledećem sastavu: Giljen (C), Bulatović, Nedić, Cicmil, Mi. Vučić, Stefanović, Lončar, Ma. Vučić, Ćetković, Merdović i Kordić. Igrali su još: Vuković, Božović i Grivić.

FC Astana: Erić (C), Aničić, Postinikov, Šomko, Rukavina, Maevski, Kleinhešler, Mužikov, Tomasov, Murtazajev i Despotović. Igrali su još: Šetkin, Stanojević i Zainutdinov.

Odluka o tome ko će u Dansku na megdan ekipi Midtjilanda u 2. kolu kvalifikacija za LŠ biće donijeta u Nikšiću.

Ono što su najavljivali iz tabora aktuelnog šampiona, to se i desilo. Disciplinovanom igrom i velikim zalaganjem ostvaren je aktivan rezultat protiv favorizovanog rivala. Jedan gol zaostatka, pred revanš na svom terenu...

U većem dijelu utakmice naša ekipa je igrala disciplinovano i borbeno. Domaćin je imao terensku inicijativu, uz veći broj prilika na njihovoj strani, ali bez konkretne završnice. Odbrana je uspjela da zatvori prilaze prema golu Giljena, a svi pokušaji da se iz igre ugrozi naš gol bili su neuspješni.

Prvu priliku na meču imali su fudbaleri Astane u 8. minutu iz slobodnog udarca preko Despotovića, koji je šutirao pravo u ruke Giljena.

Pet minuta kasnije prvi pokušaj plavih. Miloš Vučić je probao iz slobodnjaka, međutim lopta je završila pored lijeve stative gola Erića.
Igrao se 21.minut, Bulatović je odlično centrirao za Cicmila, koji je iz možda najbolje prilike za naš tim gađao preko gola.

U 28. minutu desio se ključni detalj na utakmici. Nedić je nespretno reagovao u našem šesnaestercu, rukom startovao na Despotoviću, a sudija Karako vrlo lako i bez dvoumljenja pokazao na bijelu tačku. Siguran izvođač najstrožije kazne bio je Murtazajev, iako je naš čuvar mreže bio na lopti.

Domaćin je odmah nakon toga mogao da udvostruči prednost preko Tomasova, čiji je šut sa distance lako zaustavio Giljen.

U drugom poluvremenu viđena je manje zanimljiva igra, a plavi su nastavili sa hrabrom i borbenom igrom do poslednjeg sudijskog zvižduka.

Baš kao i u prvom dijelu prvi su zaprijetili Kazahstanci u 55. minutu, kada je Mužikov pokušao sa distance, međutim Giljen je još jednom bio na visini zadatka.

Do kraja utakmice Astana je pokušavala da uveća prednost, a izgledne prilike propustili su, prvo Tomasov iz slobodnog udarca, a u samom finišu meča Mužikov, koji je mogao do gola, ali je njegov udarac fenomenalno zaustavio Giljen.

U poslednjih 20 minuta utakmice plavi su bili ravnopravan protivnik Kazahstancima, što uliva nadu u povoljan rezultat u revanšu koji se igra 18. jula od 20 časova na stadionu kraj Bistrice, a ovim putem pozivamo navijače da ispune stadion do poslednjeg mjesta i tako pomognu plavima da naprave korak dalje i plasiraju se u naredno kolo kvalfikacija za Ligu šampiona.

Autor: Boris Kankaraš